Pomysły na prezenty - nie tylko pod choinkę

Oto osiem stóp

Osiem stóp to blogująca rodzina podróżników. Przyciągamy rewolucje, huragany i pożary. Nasz wyjazd jest gwarancją deszczu/mrozu/innego załamania pogody dla odwiedzanego przez nas miejsca. Na szczęście to nie wystarczy żeby nas zniechęcić. Lubimy siebie, a to w podróży wystarcza. Nie lubimy wczasów last minute. Podróżujemy z dziećmi, ale szukamy miejsc i atrakcji „pod siebie”, a nie pod dzieci. Pewnie jak podrosną, to skapitulujemy.

Maciek

Pierwszy wyjazd zaliczył tuż po ukończeniu 4 miesięcy, kiedy to spędził zimny i deszczowy (a jakże) miesiąc w Izraelu, a potem to już poszło z górki: ostatnio wyliczyliśmy ze w jego dziesięcioletnim życiu leciał samolotem prawie 50 razy. Jest w stanie zasnąć zawsze i wszędzie – to po mamusi.

Kalina

Najmłodsza w ekipie, w lipcu świętowała siódme urodziny. Zwiedzanie świata zaczęła nawet wcześniej niż Maciek – mając 3 miesiące wyjechała na Dominikanę i chyba jej się podobało (Dominikańczykom jej obecność też się mocno podobała).

Ola

Działa na baterie słoneczne, mogłaby przeżyć życie nie widząc śniegu. Autorka głupiego pomysłu „a może by tak rzucić wszystko w cholerę i wyjechać…”.

Paweł

W kwestii „rzucania wszystkiego” głos rozsądku. Na szczęście (niestety?) za cichy. Wierzy w powiedzenie, że pieniądze leżą na ulicy. Dosłownie. Dlatego na każdym wyjeździe udaje mu się podratować budżet tym, co znajdzie.

Nasza filozofia

Co kto lubi. Jedni wolą wczasy all inclusive i resorty pięciogwiazdkowe, inni, tak jak my, otrząsają się ze zgrozą na samą myśl o tego typu rozrywkach (żeby nie było, raz spróbowaliśmy) i wolą wziąć sprawy we własne ręce.

Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że dzieci ograniczają i z dziećmi to już się nie da podróżować. Da się. Pewnie, z niektórych rozrywek trzeba zrezygnować, raczej odpuścilibyśmy sobie kajakowy spływ rwącą górską rzeką czy czterodniowy trekking przez amazońską dżunglę, ale tak już w życiu jest, że nie można mieć wszystkiego. Miejsc do obejrzenia i rzeczy do zrobienia nadal jest sporo. Z czteromiesięcznym Maćkiem zjechaliśmy spory kawał Izraela oraz mniejszy kawał Zachodniego Brzegu, a jak miał 9 miesięcy wyprowadziliśmy się do Libii. Na Dominikanie z trzymiesięczną Kaliną popłynęliśmy w dwudniowy rejs jachtem i pojechaliśmy konno do wodospadu w górach, a nawet sprzedaliśmy dzieci na chwilę, żeby móc polecieć na paralotni.

Nie zauważyliśmy też, żeby nasze dzieci jakoś wyjątkowo męczyły się podróżami, albo żeby te podróże je unieszczęśliwiały. Przeciwnie, nasze dzieciaki są podekscytowane na wiadomość o każdym kolejnym wyjeździe, aktywnie uczestniczą w zwiedzaniu a potem długo wspominają to, co im się najbardziej podobało. A gdy były młodsze, podczas gdy my cieszyliśmy się drogą, one zasypiały gdy były śpiące, jadły gdy były głodne, a my będąc z nimi 24/7 byliśmy w stanie zadbać o ich wszelkie potrzeby.

Podróże rozwijają, dzieciaki chłoną więcej, niż się nam wydaje. Ktoś nam powiedział: Po co jedziecie, przecież one i tak nic nie będą pamiętały. Pewnie nie, ale po pierwsze spędzamy ten czas razem, a to, na tym etapie życia, ważniejsze niż wspomnienia. Poza tym fakt, że mamy dzieci nie oznacza, że zrezygnowaliśmy z własnych planów i marzeń. Lubimy podróżować, zawsze lubiliśmy i dzieci nam w tym wcale nie przeszkadzają.

Na Dominikanie usłyszeliśmy też, że rodzice często rezygnują ze swoich marzeń, żeby ich dzieci mogły realizować swoje. A dzieci żyją przykładem rodziców i też nie realizują swoich marzeń, by zaharowywać się dla swoich dzieci. My chcemy dać inny przykład Maćkowi i Kalinie. A one nam i tak na swój sposób pomagają, bo często otwierają nam drzwi, które normalnie pozostałyby dla nas zamknięte. Ludzie widząc podróżników z dziećmi zwykle są bardzo pozytywnie nastawieni.

Ludzie wszędzie mają dzieci wszędzie można kupić pieluchy i wyznajemy zasadę, że póki nad głową nie śmigają kule ewentualnie przy uchu nie bzyczą malaryczne komary to czemu nie. Oczywiście zawsze staramy się zachować zdrowy rozsądek (i, od czasów Dominikany, sprawdzać prognozy pogody i alerty huraganowe), mieć zapas leków na różne okazje i w przypadku dłuższych wyjazdów dobre ubezpieczenie. A karmić, przewijać i kąpać można przecież wszędzie.

Jeśli ktoś z czytelników tego bloga uważa, że podróżowanie z dziećmi jest niebezpieczne, nieodpowiedzialne i w ogóle samo zło, to mamy nadzieję, że uda nam się go przekonać, że jest inaczej. Niemniej jednak, jeśli nie chce być przekonany i chciałby nas sprowadzić na jedyną słuszną drogę, to uprzejmie acz stanowczo dziękujemy i prosimy o nie komentowanie naszych poczynań.

Daj nam znać, co o tym myślisz!

 • Radek

  03/10/2019

  Witam Was
  Trafiłem na waszą stronę przypadkiem, planując kolejną kilkutygodniową wycieczkę kamperem po USA. Dokładnie w okolice „four corners”. Jestem pod wrażeniem poprawności informacji o podróżowaniu kamperem po USA. Odwiedziłem wiele stron o kamperowaniu prowadzonych przez Polaków ale wasza do tej pory jest najlepsza! Dwa słowa o mnie: mieszkam od 33 lat na pograniczu USA I Kanady. Kamperujemu z żoną od kilkunastu lat – przynajmniej 6/10 tygodni w roku. Od 3 lat z pieskiem (yorkie) W przyszłum roku planujemy po raz pierwszy – (wynajętym) kamperem wycieczkę po Europie. Pozdrawiam i życzę bezpiecznego kamperowania. Radek

  reply...
 • Ilona

  31/01/2017

  Może Ola podpowie jak przekonała swój „Głos rozsądku”…? 🙂 Bo póki moje argumenty nie działają na małżonka 😉

  reply...
 • Justyna Kloc

  12/11/2016

  „A może by tak rzucić wszystko w cholerę i wyjechać…” – dokladnie moje slowa w styczniu 2012. Rok pozniej wyladowalismy z biletem w jedna strone do Kolumbii 🙂 W Ameryce Pd spedzilismy 14 m-cy. Teraz, ponad 2 lata po powrocie pojawila sie nam na swiecie Oliwka i powoli zaczynamy nowy, podrozniczy etap w zyciu 🙂
  Pozdrawiam!

  reply...
 • szieletek

  25/02/2016

  Tak trzymać!
  Nie dajcie się pokonać rutynie, depresji, zmęczeniu i nudzie.

  Pozdrowienia od Strażników Czasu!

  reply...
 • Kasia Glowinkowska

  06/08/2013

  Właśnie słucham Lata z Radiem i jestem pod wrażeniam Państwa decyzji.Kiedy sie słucha takich super wariatów jak WY to aż żyć się i wiara w to,że pieniądze to wszystko staje się mocniejsza.Będę zaglądać do WAS.
  Pozdrawiam
  Kasia

  reply...
 • Little Traveller

  13/07/2013

  Ciesze sie, ze Was znalazlam 🙂 bedziemy Was czesto odwiedzac. Ogladalismy wlasnie PnaS z Waszym udzielam. Swietna rodzinka! Pozdrawiam

  reply...

Podziel się swoją opinią: