Przesiadka w Pekinie i Wielki Mur

Kupiliście super-tani bilet do Azji i teraz przed Wami kilkanaście godzin czekania w Pekinie na przesiadkę? Zastanawiacie się czy da się wyjść z lotniska? Czy da się w tym czasie coś zwiedzić? Czy potrzebna będzie wiza? W tym wpisie podpowiemy Wam jak wyjść z lotniska, pojechać do Mutianyu, by zobaczyć Wielki Mur i jeszcze zdążyć na kolejny samolot.

Bilety do Wietnamu kupiliśmy zupełnie spontanicznie. Jak zwykle zresztą: gorszy dzień, jakieś zawirowanie wszechświata, i naszą uwagę bardziej niż zwykle zaczynają przykuwać promocje lotnicze. A jak się poluje na najniższą cenę, to całą resztę – linie lotnicze, przesiadki i czas podróży, przyjmuje się w pakiecie, przynajmniej w momencie zakupu. Kiedy więc zobaczyliśmy bilety Sajgon-Warszawa liniami Air China za poniżej 1700 PLN za osobę, nie zastanawialiśmy się długo.

Szukacie tanich lotów do Azji? Dobre okazje znajdziecie tutaj:

Nie lecieliśmy nigdy wcześniej “chińczykiem”, więc nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, ale co do jakości obsługi w liniach lotniczych wybredni nie jesteśmy, w końcu to tylko środek żeby dotrzeć do celu. Dopiero też po chwili zaintrygowała nas prawie 15-godzinna przesiadka w Pekinie.

Pekin na kilkanaście godzin

Zacznijmy od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

1. Czy przy kilku-kilkunastu godzinach na przesiadkę w Pekinie można coś zwiedzić?

Tak. Aczkolwiek warto wziąć pod uwagę, że lotnisko w Peknie ma mało przyjemne “wąskie gardła”, które potrafią wydłużyć czas wejścia/wyjścia nawet do 2-2,5 godzin. A potem jeszcze trzeba gdzieś z lotniska dojechać, więc to dodatkowe minimum 1,5h (po 45 minut w każdą stronę). A wypada wrócić jakąś godzinę przed odlotem. A więc na same procedury i logistykę wypada zarezerwować co najmniej 7 godzin. Jeśli więc czeka Was mniej niż 10-godzinna przesiadka, to na zwiedzanie zostanie Wam bardzo niewiele i poza wycieczką na Plac Tiananmen lepiej nic nie planować. Weźcie też pod uwagę, że ostatni Airport Express z miasta odjeżdża o godz. 22.30, a autobusy jeszcze wcześniej. Z tego co wiemy, to potem nie ma już publicznego transportu na lotnisko. Pozostają więc taksówki.

My na naszą kilkunastogodzinną przesiadkę wybraliśmy Wielki Mur Chiński (sekcję muru w Mutianyu) oraz wizytę w Pałacu Letnim.

2. Czy potrzebna będzie wiza?

Tak. Będziecie potrzebowali 24-godzinnej wizy, którą wyrobicie sobie na lotnisku. Wiza jest darmowa, ale jeśli traficie w spiętrzenie lotów, to w kolejce możecie stać nawet ponad godzinę. Stanowisko do wydawania wiz krótkoterminowych jest tuż przed kontrolą paszportową i nie sposób go ominąć, bo kieruje tam całkiem sporo znaków a dodatkowo kręci się jeszcze pomocna obsługa.

Zostajesz na noc w Pekinie?

Przesiadka w Pekinie – miasto czy Wielki Mur

Po najbardziej podstawowych pytaniach to najbardziej fundamentalna kwestia, którą trzeba rozstrzygnąć. Jeśli lecicie zimą, to pamiętajcie, że w Pekinie może być bardzo zimno, a na murze nawet niewyobrażalnie zimno. Dodatkowo mur zamyka się dość wcześnie (szczegóły poniżej), więc jeśli przylatujecie po południu, to jest niemałe ryzyko, że “pocałujecie klamkę”.

Dlaczego więc Wielki Mur Chiński był naszym priorytetem na pierwszą przesiadkę w Pekinie? Z czasem przylotu trafiliśmy idealnie (wczesny ranek), pogoda nas nie przeraziła (jakieś -5, może -8), ale przede wszystkim Pekin nas pociągał bardzo mało (choć musimy powiedzieć, że jeśli chodzi o powietrze, to my – warszawiacy czuliśmy się w stolicy Chin jak w uzdrowisku). Nasze ostatnie wątpliwości rozwiał Szymon Radzimierski, który kilka tygodni przed nami pokonywał podobną trasę. Gdy zobaczyliśmy na fb jego film z Wielkiego Muru, wiedzieliśmy już, co chcemy zobaczyć.

Jeśli Wielki Mur, to dlaczego Mutianyu?

Tylko jak się do tego Muru zabrać? Przekopaliśmy się przez internety i zdecydowaliśmy, że chcemy odwiedzić fragment muru o wdzięcznej nazwie Mutianyu (kto oglądał Halt and Catch Fire pewnie ma podobne skojarzenia co my – dość powiedzieć, że gdy chcemy użyć prawidłowej nazwy, za każdym razem musimy ją guglować a roboczo używamy nazwy Mutiny).

Dlaczego Mutianyu? Jest to najdłuższy (ponad 2 km) odrestaurowany i jednocześnie prawdopodobnie najlepiej zachowany fragment muru. Granitowe mury mają ok. 6-7 metrów wysokości i 4-5 metrów szerokości. Dodatkowo odcinek ten jest ponoć mniej zatłoczony niż drugi najpopularniejszy fragment – Badaling, (choć w styczniu pewnie różnica nie jest zbyt duża).

Przesiadka w Pekinie. Wielki Mur Chiński - Mutianyu

Mały Chłopiec na Wielkim Murze

Jak dojechać do Wielkiego Muru z lotniska transportem publicznym?

Na początek disclaimer: nie testowaliśmy tej opcji osobiście, jednak rozważaliśmy ją całkiem serio, więc możemy Wam opisać, co udało nam się w tym temacie ustalić.

Aby dojechać z lotniska do Mutinayu, należy złapać Airport Express (25 ¥, dzieci poniżej 120 cm wzrostu za darmo – w innych środkach transportu granica ta przenosi się na 130 cm) i dojechać do stacji Dongzhimen. Z terminala trzeciego (T3) zajmie Wam to pół godziny. Ze stacji wyjdźcie na dworzec autobusowy Jiaotongju (wyjście C), gdzie na North Bound Platform musicie znaleźć Express Bus 916 (916 快) w stronę Huairou (怀柔). Przejazd autobusem do Beidajie (北大街) kosztuje 12¥ i trwa około godziny. Nazwy przystanków są wyświetlane i wyczytywane, niemniej jednak warto poprosić kierowcę lub konduktora, by powiedział Wam gdzie wysiąść.

Ostatni fragment, do Mutianyu Roundabout(慕田峪环岛) można pokonać autobusem H23 (3¥) co trwa około 50 minut (plus oczekiwanie na autobus) lub lokalną taksówką (ok. 40-50¥, cena do negocjacji, 30 minut), którą dla zbicia kosztów można wynająć z innymi turystami.

W sieci znajdziecie wiele dokładniejszych opisów. Na nas największe wrażenie zrobił ten opis trasy transportem publicznym do Mutianyu, w którym nie zabrakło nawet zdjęć przystanków czy stanowisk na dworcach, do których należy się skierować.

Przesiadka w Pekinie. Mutianyu - Wielki Mur Chiński

Mutianyu – Wielki Mur Chiński

Jeśli nie transport publiczny to co?

Gdy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że wylatujemy z Warszawy o godz. 13.30 i dolatujemy przed polską 22, która w Pekinie będzie godz. 4.40 rano, wpadliśmy w lekki popłoch. Oznaczało to bowiem, że będziemy mieli przed sobą cały dzień a nasze (i co gorsza naszych dzieci) organizmy całą noc, stwierdziliśmy, że może lepiej nie będziemy katować się przesiadkami tylko wynajmiemy samochód.

Kolejna godzina w googlu i odkryliśmy, że obcokrajowiec może wynająć samochód, tylko jeśli ma… chińskie prawo jazdy! Sposobem na ominięcie tego problemu jest wynajęcie samochodu z kierowcą. Nie jest to najtańsza opcja, ale kiedy przemnożyliśmy koszt dotarcia na mur transportem publicznym przez liczbę uczestników wycieczki i przez współczynnik niewyspania oraz prognozowaną temperaturę na zewnątrz (w czasie naszego pobytu w stolicy Chin było -7C), wyszło nam, że najlepiej będzie zaoszczędzić gdzie indziej, a tym razem wykosztować się jednak na samochód z kierowcą.

Jak w takim razie wyglądała nasza przesiadka w Pekinie krok po kroku?

Przesiadka w Pekinie. Mutianyu - Wielki Mur Chiński

“Ojciec, tylko nie kolejna wieża, ja już nie mogę!”

13.30 Wylot z Warszawy

Plecaki zostały nadane bezpośrednio do Ho Chi Minh, więc w bagaż podręczny wzięliśmy tylko dodatkowe bluzy, spodnie i rajtki (zimowa Warszawa akurat wtedy była nieco bardziej łaskawa niż Pekin), pustą butelkę na wodę (do napełnienia na Okęciu) i drobne przekąski na poranek po wylądowaniu.

Lot Air China WAW-PEK trwał około 8 godzin i w drodze dostaliśmy 2 posiłki. Może samolot raził trochę zużyciem (np. przetartymi fotelami, problemami z dźwiękiem), ale do posiłków i obsługi nie można się było przyczepić. Pod koniec lotu rozdano do wypełnienia żółte kartoniki. Panie stewardessy nie były co prawda pewne czy do wyjścia z lotniska na kilkanaście godzin są one potrzebne, ale wypełniliśmy je na wszelki wypadek i okazało się, że słusznie.

Przesiadka w Pekinie. Mutianyu - Wielki Mur Chiński

Mutianyu – zimowy brak kolorów.

4.40 Lądowanie w Pekinie – ile czasu trwa wyjście z lotniska?

Dla nas była prawie godz. 22, więc jeszcze byliśmy przytomni, choć wiedzieliśmy, że długo to nie potrwa. Z samolotu wyszliśmy sprawnie, poszliśmy za tłumem i stanęliśmy w pierwszej napotkanej kolejce (dorastaliśmy w latach 80-tych, więc zostało nam takie przyzwyczajenie). Stanowisko wydawania wiz krótkoterminowych (24- i 144-godzinnych) jest dobrze oznaczone, a dodatkowo obstawione przez pomocny personel. Przydały się wypełnione wcześniej żółte karteczki (jeśli przegapiliście ten moment w samolocie, to znajdziecie je też przy stanowisku), dodatkowo kazano nam wypełnić dokument formatu a4 – wystarczył jeden na całą rodzinę. Informacje, które musieliśmy podać to podstawowe dane osobowe, numery paszportów itp, a także numery lotów – tego, którym przyecieliśmy i tego, którym wylecimy. Wizę na 24h dostaje się bezpłatnie.

Uwaga: żeby nie było za łatwo, w drodze powrotnej, gdy radośnie dobiegliśmy przed pozostałymi pasażerami naszego samolotu do stanowiska wizowego i wypełniliśmy znajome żółte kartoniki (tym razem nie dostaliśmy ich w samolocie), jak przyszła nasza kolej zostaliśmy odesłani na koniec kolejki z innymi, biało-niebieskimi kartonikami do wypełnienia. Białych kartek a4 za tym drugim razem w ogóle nie było. Także miejcie w pamięci, że to co trzeba wypełnić dziś, jutro może okazać się bezużyteczne:) Za każdym razem warto więc podejść do obsługi i zapytać się, jaki dzisiaj jest pomysł na biurokrację.

Po przejściu przez formalności wizowe czekała nas druga, o wiele dłuższa kolejka – do kontroli paszportowej. Stamtąd skierowaliśmy się (znów za tłumem) do pociągu, który zabrał nas do wyjścia z terminala T3, gdzie oczekiwał na nas nasz kierowca. Od dotknięcia kołami chińskiej ziemi do wyjścia z lotniska minęły mniej więcej 2 godziny (w drodze powrotnej te dwie godziny wydłużyły nam się do dwóch i pół).

6.30 Spotkanie z kierowcą – jak go znaleźć i ile to kosztuje?

Kierowcy szukaliśmy przez stronę The Bejinger. Kilka dni przed wylotem wysłaliśmy zapytanie do kilkunastu kierowców i z tych, którzy nam odpowiedzieli, wybraliśmy Martina (jeśli również chcielibyście skorzystać z jego usług to jego adres mailowy to 807328698@qq.com). Martin (zapomnieliśmy się zapytać o jego chińskie imię) zaproponował nam cenę 600¥ za 8 godzin lub 650¥ za więcej niż 8 godzin (320-355 zł). Dało się znaleźć odrobinę tańsze oferty, jednak zasadniczą zaletą Martina było to, że dysponował vanem, a wiedzieliśmy, że albo wszyscy, albo przynajmniej dzieci w samochodzie padną. Uznaliśmy, że łatwiej i wygodniej będzie im paść do pozycji poziomej w jakimś większym samochodzie. Umówiliśmy się na godz. 6.30 i punktualnie wyszliśmy do hali przylotów, gdzie czekał Martin z karteczką z naszym nazwiskiem. Wsiedliśmy do jego cieplutkiego, wygodnego samochodu i odpłynęliśmy.

Uwaga: jeśli decyzję o wycieczce na mur podejmiecie w ostatniej chwili, na lotnisku bez problemu znajdziecie kogoś, kto zawiezie Was na miejsce bez wcześniejszej rezerwacji. Przy drugim pobycie w Pekinie, gdy kręciliśmy się po lotnisku w poszukiwaniu mapki metra, co chwila byliśmy zaczepiani przez kierowców ze zdjęciami muru w rękach. Zapewne usłyszycie cenę dużo wyższą niż 600-650¥, jednakże przy dużej dozie umiejętności negocjacyjnych powinniście sprowadzić ostateczną kwotę w mniej więcej te okolice.

Przesiadka w Pekinie. Mutianyu - Wielki Mur Chiński

Mutianyu – Wielki Mur Chiński

8.00 Dojazd do Mutianyu

Na wielkim parkingu podziemnym założyliśmy na siebie wszystko co mieliśmy (po dwie pary spodni, kilka dodatkowych warstw na klaty). Mimo że dzień był słoneczny a niebo niebieskie, mróz bardzo nam doskwierał, a fakt że właśnie się obudziliśmy (dla naszych organizmów była godz. 1 w nocy) tylko te nieprzyjemne wrażenia potęgował. Na dole przy kasach okazało się, że kupno biletu to nie taka prosta sprawa. Mnogość opcji przytłaczała. Do wyboru mieliśmy:

 • Bilet wstępu – 45¥ (studenci i dzieci między 12o a 140 cm wzrostu – 25¥, dzieci poniżej 1,2m – wstęp wolny)
 • Shuttle Bus – 15 ¥
 • Kolejka linowa 100¥ w jedną stronę, 120¥ powrotny (dzieci odpowiednio 60¥ /80¥ )
 • Wyciąg krzesełkowy + tobogan (zjazd na saneczkach): 100¥ za sam wyciąg na górę, 120¥ za wjazd i zjazd (dzieci odpowiednio 60¥ /80¥ )

Kolejka linowa i wyciąg + tobogan to dwie różne firmy, choć bilety kupuje się w tej samej kasie. Dlatego jeśli na przykład chcielibyście wjechać kolejką i zjechać toboganem, musicie kupić dwa bilety w jedną stronę.

Niestety musieliśmy stwierdzić, że Martin wyczerpał nasz budżet na ten dzień i ku rozpaczy Maćka i Kaliny zrezygnowaliśmy i z wyciągu, i kolejki linowej (opcji saneczkowej na szczęście nie zauważyli, o jedną rozpacz mniej). Podjechaliśmy shuttle busem do początku trasy kolejki a stamtąd wspięliśmy się stromymi schodami do muru, co z marudzącymi i półprzytomnymi ze zmęczenia dziećmi trwało niewiele ponad pół godziny. Na murze byliśmy jednymi z niewielu turystów (choć mieliśmy wątpliwe szczęście trafić na bardzo hałaśliwą tunezyjską lub podparyską ekipę, co można było wywnioskować z ich francusko-arabskich krzyków).

Na Mutianyu spokojnie można spędzić kilka godzin. Odrestaurowany fragment obejmuje odcinek między wieżami 1. i 23., my przeszliśmy, o ile dobrze liczymy, od 6. do 12. Chętnie spędzilibyśmy tam przynajmniej pół dnia, żałujemy, że nie zobaczyliśmy “dzikich”, nieodrestaurowanych jeszcze kawałków, że nie przeszliśmy do jeszcze kolejnej wieży, nie wspięliśmy się zobaczyć jeszcze bardziej niesamowitego widoku z następnego wzgórza.

Po godzinie wysłuchiwania rozpaczliwych jęków (“Mama, ja zamarzam” spowodowane chyba bardziej zmęczeniem niż mrozem) zarządziliśmy odwrót, obiecując sobie, że pojawimy się tu znów jak temperatury będą po tej lepszej stronie zera (najlepiej jeszcze z jakąś dwójeczką z przodu). Jednak nawet jeśli lubicie spać i nie przepadacie za mrozem, tak jak my, nie wahajcie się ani chwili: będąc w Pekinie mur po prostu trzeba zobaczyć, i będzie to miejsce, które zostanie w Waszej pamięci na zawsze.

Z informacji praktycznych: mur otwarty jest w godzinach 8-17 (kwiecień – październik) i 8.30-16.30 (listopad – marzec). W centrum turystycznym jest bankomat (choć chyba lepszą opcją jest wymiana pieniędzy na lotnisku lub w kantorze jeszcze w Polsce).

Przesiadka w Pekinie. Wielki Mur Chiński

Mutianyu – Wielki Mur Chiński

11.00 Pierożki

Pierwsze nasze zetknięcie z chińską gastronomią pod murem nie zakończyło się sukcesem. W wiosce turystycznej, która wyrosła na dole, opcji kulinarnych jest wiele (podobnie jak straganów z pamiątkami), znajdziecie tam nawet znany burgerowy fastfood, jednak restauracja, do której weszliśmy jako pierwszej zaproponowała ceny kompletnie absurdalne, z herbatą za 30 pln na czele. Z trudem wyrwaliśmy się pani, która wprawdzie skłonna była negocjować, aczkolwiek chyba nie do poziomu, którego byśmy oczekiwali.

Na szczęście kilka kroków dalej złapał nas nasz kierowca i pokierował do rozsądnej cenowo (kilkanaście złotych za porcję) i ponoć dość znanej pierożkowni Xian’r Lao Man (sam fakt, że siedziało tam kilku kierowców, był mocnym argumentem “za”), gdzie ogrzaliśmy się i zjedliśmy śniadanie (a może kolację…?). Restaurację bardzo łatwo znaleźć. Jest na jednym z placyków, po drodze z parkingu i kas do busików, a dokładniej TU.

Zjedliśmy z Martinem, choć bardzo się bronił przed wspólnym posiłkiem, a potem wsiedliśmy z powrotem do vana i znowu odpłynęliśmy.

Przesiadka w Pekinie i Wielki Mur

Mutianyu – dobra i niedroga restauracja pod Wielkim Murem

14.00 Pałac Letni

Chcieliśmy przez te 15 godzin zobaczyć jak najwięcej, więc zdecydowaliśmy się jeszcze na wizytę w Pałacu Letnim, który zgodnie z nazwą najlepiej zwiedzać latem: ku naszemu zaskoczeniu wiało przeokrutnie i było duuużo zimniej niż na murze, co zważywszy na to, że jest to kompleks (bardziej) parkowo (niż) pałacowy przyjemne nie było. Niemniej jednak dzielnie zrobiliśmy rundkę po tym całkiem sporym terenie.

Uczciwie jednak musimy przyznać, że cały nasz pobyt w Letnim Pałacu pamiętamy jak przez mgłę. Przebijają się przez nią migawki: zamarznięte jezioro z narciarzami i saneczkarzami. Magiczne nazwy – Pałac Dobroczynności, Wzgórze Długowieczności, Pałac Nefrytowych Fal, Pawilon Oczyszczenia Serca, Wieża Powitania Wschodzącego Słońca, Świątynia Terminowych Deszczy i Dużej Wilgotności czy wreszcie Pałac Głębokiego Zrozumienia to tylko niektóre z nich. Duże wrażenie zrobił na nas bogato zdobiony, kilometrowy, zadaszony Długi Korytarz oraz panorama wieżowców Pekinu widoczna z Pałacu Rozwianych Chmur.

Liczyliśmy na to, że uda nam się zwiedzić cały kompleks w godzinę, w rzeczywistości zajęło nam to bliżej dwóch i chwilę przed godz. 16 po raz kolejny wsiedliśmy do samochodu. I po raz kolejny odpłynęliśmy…

17.00 Powrót na lotnisko

Nasz samolot do Wietnamu odlatywał o godz. 20.20 więc na wszelki wypadek woleliśmy zostawić sobie bezpieczną rezerwę czasową. Dodatkowo spodziewaliśmy się, że takim wczesnym popołudniem mogą być spore korki. I faktycznie podróż na lotnisko odbyliśmy w tempie raczej korkowym. Jechaliśmy na tyle wolno, że Kalina wyskoczyła na siku i wróciła a inni kierowcy właściwie nie zauważyli, że tamujemy ruch.

Na lotnisku przejście przez wszystkie bramki i kontrole zajęło nam niecałą godzinę (w drodze powrotnej do Warszawy wydłużyło się do 1,5h) i już przed godz. 18 zalegliśmy na siedzeniach przy “naszych” gatkach, gdzie spokojnie przespaliśmy aż do wejścia do samolotu (a Kalina nawet dłużej, bo zlitowaliśmy się nad nią i załadowaliśmy ją do samolotu na śpiocha).

Wielki Mur Chiński w Mutianyu i Pałac Letni spokojnie da się odwiedzić w czasie 15-godzinnej przesiadki w Pekinie, jeśli jednak lecicie w podobnych godzinach co my, to warto pamiętać o różnicy czasu jak też i o tym, że zimą w Pekinie bywa naprawdę chłodno. Mierzcie więc siły (swoje albo dzieci) na zamiary!

Przesiadka w Pekinie i Wielki Mur

Zima w Chinach bywa mroźna

Wolicie wycieczkę do Pekinu zamiast Wielkiego Muru i Pałacu Letniego? Przeczytajcie wpis o tym jak zwiedzić Pekin w jeden dzień na blogu Planodo.

PS. Szukacie towarzystwa do wspólnego wynajęcia samochodu i zwiedzania muru? Nie jesteście sami – zajrzyjcie do komentarzy pod tym tekstem:)

Daj nam znać, co o tym myślisz!

 • Rafał

  05/03/2019

  Hej. Mam pytanie do tych co jechali na mur prosto z lotniska. Gdzie wymienialiście pieniądze? W kantorach na lotnisku raczej będzie zabójczy kurs a banki otwarte pewnie dopiero od 8. Bankomat to najlepsza opcja?
  Pozdrawiam
  Rafał

  reply...
 • Kornelia

  03/03/2019

  hej! bede z kolezanka leciala z Warszawy do Ho Chi Minh z miedzyladowaniem w Pekinie w dniu 9.03.2019 od godziny 4:40- 20:20. chcialybysmy zwiedzic tak samo mur i zakazane miasto. czy jest ktos, kto leci tak samo jak my i byl by chetny podzielic sie kosztami przejazdu? moj email to: [email protected] pozdrawiam!

  reply...
 • Anna

  14/02/2019

  Cześć, będziemy w Pekinie 23/02/19 od 4:40, we dwoje. Planujemy mur + zakazane miasto, jeśli starczy czasu. Wylot do Manili o 19.00. Zapraszamy ?
  kontakt do mnie 609332723
  Anka i Marek

  reply...
 • Anna

  30/01/2019

  Hej, my będziemy w Pekinie 09.02 o 4:40 ( również 2 osoby), gdyby ktoś był chętny dajcie znać [email protected]

  reply...
 • Dorota

  22/01/2019

  Hej, bedziemy w Pekinie (2 osoby) 7.02 .2019 o 4:40, następny lot mamy o 20:40, chętnie przyłączymy się do kogoś na wspólne zwiedzanie muru.

  Kontakt: [email protected]
  Pozdrawiam

  reply...
 • Anna

  20/01/2019

  Czesc, Czy jest ktos moze chetny na mur chinski shared taxi-31.01 godziny poranne?
  Ania i Edyta
  [email protected]

  reply...
 • Ola Rosiek

  12/01/2019

  Hej, lecimy z Warszawy do Pekinu 1.02.19, w Pekinie będziemy 2.02.19 o 4:40, wylatujemy dalej do Ho Chi Minh o 20:20. Jesteśmy we dwójkę i szukamy 2 dodatkowych osób do wspólnego wynajęcia i podzielenia kosztów samochodu na wycieczkę na Mur. Może chcielibyśmy zobaczyć coś dodatkowego, ale myślę, że to decyzja do podjęcia na miejscu w zależności od poziomu zmęczenia i pogody 🙂 Pozdrawiam, Ola. Kontakt: [email protected]

  reply...
 • Ania

  10/01/2019

  Hej, świetny artykuł!
  Ktoś chętny na wynajęcie razem auta 21.02.19 – chcemy jechać na mur + może jeszcze jakaś 1 atrakcja, jesteśmy w 2 osoby, lądujemy 4:40 z W-wy i ruszamy 19:45 do Bkk. Dajcie znać na [email protected] 🙂

  reply...
  • Ewa

   27/01/2019

   Hejka mamy dokladnie ten sam samolot. Odezwijcie się na fb 🙂
   https://www.facebook.com/ewa.pich

   reply...
 • Pawel

  09/01/2019

  Hej, wylatujemy we dwoje 18.02 z Warszawy, w Pekinie jestesmy 19.02. wlaśnie o 4:40 przez 15h, ktoś jeszcze szuka kompanów na ten termin lub chciałby przyłączyć się do nas?
  Kontakt: [email protected]

  reply...
 • Klaudia

  06/01/2019

  Super artykuł! Tym bardziej jestem zdecydowana zobaczyć Chiński Mur w trakcie przesiadki 😀 Czy ktoś leci 16.01. Z Warszawy i chciałby wynająć wspólnie auto 17.01? 🙂
  My jesteśmy we dwójkę 😉

  reply...
 • Aneta

  29/12/2018

  Hej, bedziemy w Pekinie (2osoby) 23.03.2019 o
  4: 40, mamy kolejny lot o 17.30, chetnie przyłaczymy sie do kogoś na wspólne zwiedzanie miasta i muru.
  Powrot tez mamy przez Pekin 02.04.2019r od 6:55 do 03.04.2019 wylot do Warszawy o 2:55 (okolo 20h zwiedzania)
  Kontakt: [email protected]
  Pozdrawiam

  reply...
 • mateusz

  23/12/2018

  Hej, my będziemy w Pekinie 12.03.2019 o godzinie 05:40 i wylot dalej do Manili o 18:55, ktoś jest chętny na wspólne zwiedzenia miasta albo muru ??
  Albo z powrotem 27.03 godzina 11:00 w Pekinie.

  Kontakt: [email protected]

  Pozdrawiam

  reply...
 • Mato

  22/12/2018

  Hej hej! 18.01 wylatujemy z Warszawy (2 osoby) i ładujemy 19.01 o 4.40 w Pekinie. Jeśli jest ktoś chętny na wspólny trip na Mur Chiński i ewentualne zwiedzanie Pekinu w jakimś fragmencie (np Zakazane Miasto) to proszę o kontakt [email protected] 😉

  P.s. Świetny opis i duuuzo pomocnych informacji! Dzięki ✌️

  reply...
 • Magdalena

  21/12/2018

  Hej super było przeczytać te wskazówki poważnie zastanawiam sie nad wynajęciem kierowcy a moze ktos jeszcze w dacie 23/12/2018 bedzie w Pekinie i chciałby na mur ???

  reply...
 • Karol

  18/12/2018

  Bardzo podoba mi się ten artykuł, wszystko podane na tacy od strony praktycznej.
  8 stycznia o 4.40 lądujemy w Pekinie i mamy w planach właśnie zwiedzanie muru.
  Jeśli ktoś chciałby się zrzucić a wspólny transport to zapraszam do kontaktu [email protected]

  reply...
 • Barbara

  16/12/2018

  Będziemy w Pekinie 09 marca 2019 4:40 rano, czy wiesz jak możemy zarezerwować kierowcę z samochodem na przejazd na Chiński Mur, albo zwiedzić coś innego w Pekinie. Mamy niecałe 13 godzin na przesiadkę . Nie mamy pewności czy zdążymy.

  reply...
 • Anita

  14/12/2018

  Jakim cudem nie trafiłam na Was wcześniej????
  Lecimy (we dwie) 21 grudnia, w Pekinie jesteśmy 22 XII 4,40. Mamy umówionego Williama polecanego przez Kędzierskich. Jedziemy na Shimatai (140km) za 900 yuanów, na lotnisko dostarczy nas na godzinę 21(lot do Hanoi mamy 1,30 w nocy). Shimatai jest spośród w pobliżu Pekinu najmniej odrestaurowanym odcinkiem, co mnie interesuje. Kilka lat temu byłam na Badalingu i powiem szczere, że dla mnie to była porażka, taki mur wybudowany od podstaw… Shimatai ma kilka miejsc orestaurowanych, ale spora część to taki dziki, nie ruszony ręką pseudokonserwatora.
  Może przeczyta mój komentarz ktoś, kto ląduje w Pekinie w tym samym czasie?
  Wracamy 8 stycznia (tzn tego dnia będziemy w Pekinie od 10,40). Mamy sporo info od znajomego który od dwóch lat mieszka w Pekinie, w hutongach. Zapraszamy do wspólnego szwendania sie po Pekinie:)
  [email protected]

  reply...
 • Marcin

  14/12/2018

  Cześć! Szukamy osób chętnych do zwiedzenia muru 10 stycznia 2019r. Lądujemy w Pekinie o 4:40. Szukamy osób chętnych do wynajęcia auta.
  Pozdrawiam
  Marcin

  reply...
  • Karolina

   22/12/2018

   Hej, lecimy tym samym samolotem ? razem z koleżanką jesteśmy chętne na wspólny wynajem auta. Napisz na maila [email protected]

   reply...
  • Karolina

   24/12/2018

   Hej, lądujemy w Pekinie tak samo jak wy i jesteśmy chętne wspólnie wynająć auto? napisz na maila: [email protected]

   reply...
 • Hormon

  03/12/2018

  Wracamy z Australii 20.01.19 o 1 w nocy i mamy cały dzień w Pekinie, 21.01 wylot o 9 rano do Polski. Jak ktos ma podobnie proszę o kontakt : [email protected]

  reply...
 • Paulina

  24/11/2018

  Cześć! Czy ktoś chciałby pojechać z nami na mur 13.12.18? Lądujemy w Pekinie o 4:40 i szukamy dwóch osób do wspólnego wynajęcia auta.
  Pozdrawiam

  reply...
  • Aga

   29/11/2018

   Hej, też lecimy tym o 4.40 i planujemy zwiedzić mur chiński, o 16.20 mamy dalszy lot. Jak pasuje wam godzina powrotu (pewnie ok. 13 – 13.30 z muru), to kontakt do nas: [email protected]

   reply...

Podziel się swoją opinią: