Wietnam… kraj ciągnący się przez ponad półtora tysiąca kilometrów, wciśnięty między Laos a Morze Południowochińskie. Kiedyś podzielony przez wojnę, teraz łączący dziki kapitalizm i komunistyczne dziedzictwo. Z miastami, gdzie kolonialna architektura miesza się z zatłoczonymi, bazarowymi, azjatyckimi można by rzec uliczkami. A nad tym wszystkim i tak zaczynają górować szklane wieżowce i ogromne bloki nowych osiedli.

Jedziesz do Wietnamu? Sprawdź na Tripadvisor atrakcje i noclegi w okolicy!

Wietnam

Wietnam postanowiliśmy zwiedzać na skuterach. Trochę szalony pomysł na wycieczkę z dzieciakami w wieku 5,5 i 8,5 lat. Przejechaliśmy ponad 2 tysiące kilometrów. Zaczęliśmy w Ho Chi Minh i trasą nad morzem dojechaliśmy do Hoi An, by potem przez góry i wyżyny wrócić do miejsca startu. Zobaczyliśmy kraj pełen kontrastów, dzikie i piękne plaże, turystyczne miejscowości opanowane przez Rosjan z licznymi lokalami sieciówki “Mała Moskwa”, tereny całkowicie pochłonięte przez przemysł, niezaleczone powojenne rany.

Ostrzegano nas, że w Wietnamie turystów się naciąga i z bezpieczeństwem bywa krucho. W kilku najbardziej turystycznych miejscach (Mui Ne, Nha Trang) próbowano nas kilkukrotnie oszukać i naciągnąć. Zagrożenia nie czuliśmy nigdzie. Jednak poza tymi kilkoma turystycznymi enklawami spotykaliśmy się wszędzie z ogromną sympatią i szczerą, bezinteresowną gościnnością. Południowy Wietnam to kraj niezwykle przyjazny niezależnym podróżnikom, szczególnie tym zwiedzającym go na skuterach – otwarty, niedrogi, z dobrą kuchnią, pięknymi plażami (jak akurat nie pada i nie wieje), malowniczymi górami, różnorodnymi miastami i motelikami w każdym, nawet lichym, miasteczku.

Wietnam z dziećmi… Czy to dobry pomysł? Tak, zdecydowanie, nawet na skuterach:) Warto jednak pamiętać, że to dość męczący i niezbyt szybki środek transportu. Daje jednak pełną wolność i jest przyjazny dla portfela. Jeśli więc jedziecie na dłużej niż 2-3 tygodnie, to zdecydowanie warto skuter rozważyć. A jeśli jedziecie na krócej, to sprawdźcie, czy nie ma czegoś ciekawego w okolicy, gdzie się zatrzymacie i wybierzcie się choć na jednodniową wycieczkę skuterem po okolicy.

Oto nasze wszystkie wpisy z Wietnamu: