Co nas popycha do podróżowania? Skąd czerpiemy inspirację? Chęć do bycia w ruchu jest w nas głęboko zakorzeniona, ale jest mnóstwo rzeczy, które jeszcze ją pogłębiają.
Może to kwestia kryzysu wieku średniego, a może po prostu trafiło w czuły punkt, ale spore wrażenie zrobił na nas wywiad z Carlem Honore. Pod wpływem tego wywiadu sięgnęliśmy po jego książkę – In Praise of Slowness. Książkę nadal czytamy – to już będą ze trzy lata (jak widać idea „slow” bardzo przypadła nam do gustu;) Tak naprawdę to w wywiadzie jest to samo tylko w pigułce. Książka już nie robi, przynajmniej na nas, takiego wrażenia, ale wywiad polecamy serdecznie. Nam otworzył oczy na wiele rzeczy i był dobrym początkiem do zmian, które przeprowadziliśmy w życiu.
Inspirują nas też ludzie. Zarówno ci poznani gdzieś po drodze, jak i ci podróżujący. O tych poznanych piszemy czasem na blogu, tych podróżujących z kolei poczytujemy.
Polskie blogi podróżnicze, którzy poczytujemy
Blogów podróżniczych w sieci jest na pęczki, niestety nie mamy czasu ich wszystkich czytać, ale raz na jakiś czas wpada nam w oko jakiś wpis, przez który coś gdzieś w tyle głowy zaczyna kiełkować*. Jest całe mnóstwo blogów, na które czasem zaglądamy, i obiecujemy sobie, że jak będziemy mieli więcej czasu, to będziemy zaglądać częściej. Na blogi zaglądamy też, gdy szykujemy się do kolejnych wyjazdów. Są lepszą bazą informacji niż jakikolwiek przewodnik i lepszą inspiracją, niż niejeden trener rozwoju osobistego – choć warto pamiętać, że inspiracja to nie poprzeczka, do której trzeba doskoczyć (jeśli chcecie dowiedzieć się skąd ta refleksja, zajrzyjcie do naszej relacji z Wachlarza).
Poniżej znajdziecie listę blogów podróżniczych, na które zaglądamy i z czystym sumieniem możemy polecić. Zapraszamy do lektury!
*Uwaga, lista może powodować clickstreama, nieprzespane noce, uzależnienia i głupie pomysły.
** Pogrupowaliśmy dla Was blogi w kategorie. Trochę nam się na siebie nakładają, no ale nie można mieć wszystkiego:)
Blogi o podróżowaniu z dziećmi, (z psami, z kanarkami…)
Somos Dos
Blog Roku 2015! Według nas nagroda w pełni zasłużona. Somos Dos prowadzi Asia, która 6 maja 2014 roku, wraz z 20-miesięczną córeczką wyruszyła do Ameryki Południowej w długą podróż w świat, która wciąż trwa. Na Somos Dos znajdziecie wiele obserwacji z Ameryki Południowej, takiej bocznej Ameryki, której nie ma w folderach turystycznych. Życia w małych miasteczkach, nielegalnych imigrantów przedzierających się przez dżunglę do lepszego życia. Do tego dużo mądrych tekstów i historii z życia z małym dzieckiem w krajach czasem całkiem odległych kulturowo i obyczajowo od Polski.
Mary w plecaku
Sonię i Marcina znamy i lubimy i czasem łapiemy się na tym, że trochę też zazdrościmy im trybu życia. Ich zdalne zajęcia pozwalają im spędzać mniej piękne miesiące w ciepłych krajach i wracać do Polski na te lepsze, wypełnione owocami i słońcem pory roku. Ich blog to nie tyle migawki z jednego dnia tu czy tam, ale historie o odkrywaniu jakiegoś regionu przez kilka miesięcy. Oraz o edukacji domowej Marysi, która już sama nosi swój plecak.
Kajtostany
Ktoś jakiś czas temu napisał o nas jako o pozytywnych wariatach, ale przy Fasoli i Zbyszku jesteśmy w naszym wariactwie ubogimi krewnymi. To zupełnie wyjątkowi pasjonaci rodzinnych podróży rowerowych. Razem z małym Kajtkiem i maleńką Rutą robili już tak fajne rzeczy, że zebrali za nie jakieś trzy tony hejtu na onecie, setki komentarzy pod nagraniem w Dzień Dobry TVN i Travelera za Podróż Roku. Są żywym dowodem na to, że rower i namiot oraz małe dzieci to wbrew pozorom bardzo udane połączenie.
Projekt Czujczuj
Blog to zapis działań, które prowadzi kolektyw Projektu Czujczuj. Od wielu lat za zebrane w przeróżny sposób pieniądze bardzo budżetowo jeżdżą w różne części świata i Polski i pomagają w rożny sposób wykluczonym dzieciakom uporać się ze złymi emocjami. Mogą to być dzieci romskie z biednych rodzin, czy uchodźcy syryjscy. Projekt nie polega jednak na dawaniu, ale wymianie. Wszyscy wspólnie budują place zabaw, za warsztaty dzielą się opowieściami, przepisami kulinarnymi. O tym jak wychodzi im zmienianie świata i co sami też z tego mają, poczytacie na blogu prowadzonym przez Olgę Ślepowrońską.
Kasai
Z Kasai zawsze nam było po drodze. I to dosłownie, bo wspólnie jeździliśmy po Śląsku, Słowacji, spotkaliśmy się nawet w Kambodży. Mały jest świat dla podróżujących rodzin! Kasai to Kasia, Marek i mała Malwina. Razem zjechali już szmat świata: prawie całą Europę, kawał Azji, a nawet trochę Ameryki Północnej i Afryki. Niewiele jest podróżujących rodzin z takim bagażem doświadczeń i kilometrów jak oni!
Rodzina bez granic
To chyba najbardziej znana podróżująca (i blogująca) rodzina w Polsce, a może nawet i w Europie. Ania i Tom nie tylko piszą, ale też działają. Angażują się w pomoc potrzebującym, goszczą pod swoim dachem tych, którzy akurat gościny potrzebują. Rodziny bez granic wypatrujcie też w waszych okolicach, bo Ania jest częstym gościem na festiwalach i wydarzeniach podróżniczych, a jej wystąpienia potrafią być i wzruszające i porywające do działania. Jeśli macie jeszcze jakieś opory przed podróżowaniem i realizowaniem innych pasji, bo dzieci, bo nie-da-się, poczytajcie i posłuchajcie Ani. Od razu stracicie wymówki i nabierzecie energii!
W pogoni za szczęściem
W Pogoni za szczęściem to kolejna podróżująca rodzina, tym bliska naszemu sercu, że zaliczyła baaaaardzo długą podróż własnym środkiem transportu po Stanach. Ale ich amerykańskie podboje to nie wszystko. Lista ich rodzinnych podróży (samochodowych i nie tylko) jest naprawdę imponująca. Kolejny rodziny blog, którego zdecydowanie nie możecie przegapić, jeśli wybieracie się gdzie w modelu 2+1 albo 2+więcej.
Chwytaj dzień
Chwytaj dzień to kolejna rodzina, która nie potrafi usiedzieć na miejscu. Za sobą mają już 13-miesięczną podróż dookoła świata, ale ciągle im mało. Tak się przy tym rozkręcili, że do Polski już nie wrócili i nawet zamieszkali za granicą. Znajdziecie u nich wiele opowieści z prawie wszystkich kontynentów. Cały blog powstaje według jakże bliskiej nam filozofii rodzinnego podróżowania, czyli zwiedzania miejsc nie tyle przeznaczonych dla dzieci, co na tyle ciekawych i fascynujących, że dzieci na pewno się w nich zakochają.
Rodzina BIMSI na fali
BIMSI – to coś więcej niż tylko nazwa jachtu i inicjały od nazwiska i imion czteroosobowej rodziny – załogi. To opowieść o o rodzinnym żeglowaniu oraz o tym, że jak się czegoś bardzo chce to wszystko jest możliwe! Zaczęli od własnoręcznego zbudowania drewnianej, pięciometrowej PETRY, przez kilka lat mieszkali na ośmiometrowej BIMSI, a teraz szaleją wakacyjnie na dziesięciometrowej SOPHI. Metraż jachtów zmieniał się nie tylko z powodu rosnącego apetytu na większe akweny, ale głównie z powodu dorastania ich dzieci.
Tra-ta-ta-ta na wariata przez pół świata
Wszystko zaczęło się od półrocznej poślubnej podróży przez pół świata kilka lat temu. Potem przyszły te bliższe i krótsze podróże, które z czasem zmieniły się w wyjazdy rodzinne. Blog prowadzony przez Pawła i Ośkę ani nie jest regularny, ani za bardzo praktyczny, ani robiony pod wyszukiwarki. Znajdziecie tu za to dużo ironicznych opisów rzeczywistości, która pozwoli wam może dostrzec w wielu miejscach drugie dno. Takie, o którym nawet czasem pomyśleliście, ale w pełni dostrzegacie to dopiero po przeczytaniu dobrze napisanego tekstu. I piszemy to nie tylko dlatego, że autorów znamy od dekad (tak, tak, w liczbie mnogiej!).
Łopacińskich Świat
Niezwykła rodzinna podróż dookoła świata. 393 dni w podróży,114 tys. przebytych kilometrów, prawie dwie setki nocy spędzonych u gościnnych ludzi, 38 państw świata, niezliczona liczba przygód. Doświadczenie, które zmienia życie. O tym wszystkim przeczytacie na ich blogu. Możecie ich także posłuchać na żywo podczas
3 dzieciaki 2 plecaki
3dzieciaki2plecaki to blog o dalekim podróżowaniu z dzieciakami. Udało im się kilka krótszych wypraw oraz jedna długa (8-miesięczna!) kamperem po Ameryce Południowej. Bardzo im jej zazdrościmy i mamy nadzieję, że kiedyś też taką odbędziemy, a wtedy na pewno skorzystamy z wiedzy, którą się dzielą. Basia i Andrzej tak się w opowiadanie o swoich podróżach wkręcili, że poza dwoma poradnikami tworzą też komiks! Na razie na blogu znajdziecie trochę obrazków z podróży, a już wkrótce szukajcie ich także w księgarniach!
planetKIWI
Byli już w naszym zestawieniu samotni podróżnicy, rodzinni podróżnicy, psi podróżnicy… brakowało tylko młodych podróżników! Szymon ma 8 lat i od zawsze podróżuje z rodzicami. Zdecydował się na bloga za namową swojej nauczycielki angielskiego. Teraz może ćwiczyć język i spisywać wspomnienia, a my możemy podejrzeć jak wyglądają rodzinne wyprawy oczami naprawdę młodego podróżnika.
Makulscy
Nie mamy psa. Kiedyś mieliśmy, a dzieci bardzo by chciały mieć. A nie mamy m.in. dlatego, że opanowanie dzieci i psa w podróży przerastałoby nasze siły. Ale skoro da się z dziećmi, to dlaczego nie dałoby się z psem? Aleksandra i Michał udowadniają, że podróż z psem to nie czarna magia. Dużo radosnych, wyluzowanych podróży po Europie, do tego trochę praktycznych porad, jak fajnie spędzić dzień w bliższych Warszawie okolicach (chociażby w Żyrardowie czy Otwocku).
Kamperem, rowerem, samochodem, na piechotę
B*anita
Anita jest dziewczyną, na której można polegać. Jak już coś sobie zaplanuje, jakkolwiek nie byłoby to szalone, to potem na pewno przeczytacie o tym na jej blogu. A robi rzeczy niesamowite, żeby wspomnieć o jej samotnej wyprawie rowerowej dookoła Polski. W dodatku, jak już coś robi, to stara się to zrobić jak tylko można najlepiej. Coraz lepsze zdjęcia na blogu to efekt nie tylko talentu, ale też wielu godzin spędzonych na warsztatach, coraz lepsze reporterskie teksty to efekt studiów w Szkole Reportażu. Do tego inicjatywy podróżnicze, takie jak na przykład Trampki – Spotkania Podróżujących Kobiet. Super zdjęcia, inspirujące wyprawy, wnikliwe, reporterskie teksty. Czego więcej chcieć?
Kołem się toczy
Kołem się toczy wytacza się spod palców Karola Wernera od 2011 roku. Karol to doskonały fotograf, który kręci też coraz lepsze filmy, więc jak lubicie wizualną stronę podroży, jego blog na pewno wam się spodoba. Ale między obrazkami znajdziecie też dużo ciekawy treści. Karol pokaże wam jak podróżować tanio i jak nabrać zaufania do świata. Przeczytacie też relacje z jego plecakowych i rowerowych podróży głównie po Europie i Azji.
Kamper w mieście
Czy da się żyć w Warszawie, albo innym dużym mieście w kamperze? Odrzucić szafy, szafki, szafeczki pełne mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy? Ograniczyć garderobę, potrzeby i mieć tyle czasu dla siebie, żeby w końcu zamiast ogarniać narastającą falę rzeczy, zająć się sobą? Witek pokazuje, że się da. Sam się śmieje, że odwrócił proporcję i zamiast 10 miesięcy pracy i 2 miesięcy wakacji, ma 10 miesięcy wakacji i dwa pracy, którą i tak lubi, więc jej nie liczy. Szukacie recepty na alternatywne życie, znajdziecie ją u Witka.
Znaj kraj
Znaj kraj to blog dobrze podany. Szymon wie jak prowadzić bloga, który jest atrakcyjny wizualnie, dobrze zgrany a dodatkowo jeszcze wypełniony ciekawą treścią. Bo tym jak to wszystko wygląda i jak się czyta widać, że lubi to co robi i robi to co lubi. Posty to wyrównana mieszanka informacji praktycznych poprzedzonych dogłębnym przygotowaniem i refleksji oraz odczuć. Na blogu pewnie łatwo dostrzeżecie współpracę z firmami turystycznymi i regionami. Szymon jednak bardzo świadomie dobiera partnerów do współpracy. To firmy oferujące dobrą jakość za rozsądną cenę i regiony, które naprawdę mają się czym pochwalić. Warto!
Tramps like us
Tramps like us to blog szczególnie bliski naszemu sercu, bo kręci się wokół podróżowania z przyczepą po Ameryce Północnej, głównie po USA. Zaglądaliśmy na niego, żeby zobaczyć, jak inni widzą miejsca, w których my także mieliśmy okazję być z przyczepą. Z jego autorami spotkaliśmy się zresztą w 2013 roku na początku naszej wyprawy po USA. Oni wtedy byli na etapie planowania zakupu przyczepy i odpowiedniego do niej samochodu i wcale nie myśleli jeszcze o blogu, my mieliśmy już w kołach kilka tysięcy kilometrów. Blog urywa się w 2015 roku, ale może jeszcze wróci?
Bałkany Rudej
Ruda pisze o sobie: Rudy to nie kolor włosów, to charakter. Bałkany według Rudej to nie tylko ona – Ruda, ale też Marek, jej mąż. jeśli szukacie informacji o Bałkanach, to musicie też zajrzeć, ale jak już zajrzycie, to zostańcie trochę dłużej i poczytajcie też o Rudej i Marka niebałkańskich podróżach. Warto!
Łukasz Supergan
Łukasz to człowiek, który… chodzi. Przeszedł już Łuk Karpat (w 93 dni), doszedł z Warszawy do Santiago de Compstela, szlak gór Zagrosu w Iranie czy 800-kilometrowego Wysokogórskiego Szlaku Pirenejów. Dwie z tych wypraw stały się tematem książek „Pustka wielkich cisz” oraz „Pieszo do irańskich nomadów”. Łukasz nie określa siebie mianem podróżnika. Woli mówić, że jest człowiekiem, który po prostu spełnia swoje marzenia. A dzięki temu, że przy okazji robi fantastyczne zdjęcia i doskonale operuje słowem, warto poczytać, posłuchać i pooglądać jak to spełnianie mu wychodzi.
Blogi z drogi
Tropimy Przygody
Tropią Przygody i to już od ładnych kilku lat Karolina i Bartek. W 2016 roku wyruszyli w Niekończącą się Podróż Poślubną i teraz na ich blogu możecie poczytać notki z całego świata. Wcześniej wspólnie zwiedzali głównie Europę. Podróżują raczej tanio, ale społecznie odpowiedzialnie. Ciekawe zdjęcia, interesujące obserwacje, a do tego naprawdę fajni ludzie do pogadania. Polecamy!
Plecak i walizka
Za Plecakiem i walizką stoi Hania Sobczuk. Hania jest łowcą przygód na pełen etat. Jak podróżuje? Niskobudżetowo, ale nie ekstremalnie. Nie boi się podjąć pracy w hostelu czy na farmie w zamian za nocleg. Docenia zarówno dziką przyrodę, jak i ciekawe miasta. Próbuje nowych smaków, sportów i innych aktywności, uwielbia spotykać ciekawych ludzi. Na jej blogu znajdziecie głównie opowieści z wypraw po Europie. Do czasu, bo w drugiej połowie 2016 roku Hania wyruszyła w podróż dookoła świata. Bez wielkich odłożonych pieniędzy, po prostu postanowiła zostać światowym nomadą. Jak to jej się uda, przekonacie się na blogu.
Kasia Jalan Jalan
„Pojedyncze jalan znaczy droga lub ulica, ale powiedziane dwa razy oznacza podróżowanie, przemieszczanie się, spacerowanie, jechanie dokądś lub bez celu” – pisze Kasia na swoim blogu. W drodze od 2009 roku. Kasia nie pisze zbyt często, ale jak już pisze, to nie sposób się od tego oderwać. To często nie są łatwe, turystyczne teksty. To migawki z życia gdzieś daleko. Do tego te zdjęcia! Jeśli jeszcze nie znacie, to koniecznie poznajcie…
Pojechana
Pojechana czyli Aleksandra Świstow. Kobieta wysoce ekspresyjna ruchowo i werbalnie, niepokorny duch, wieczna optymistka i wulkan energii. I w końcu ktoś, kto naprawdę rzucił pracę w korporacji i wyjechał w świat! Ola z niejednego pieca chleb jadła. Była tancerką we włoskiej telewizji, selekcjonerką w warszawskim klubie, sprzedawczynią w India shopie i kelnerką w arabskiej restauracji w Londynie. A w 2015 roku została pisarką i wydała książkę o Chinach dla National Geographic. Jak taki niespokojny duch odnajduje się na blogu? Sprawdźcie sami.
Podróże na etacie
Rusz w Podróż
Rusz w Podróż to blog Ewy Jermakowicz, która łączy pracę w korpo z jak najczęstszymi podróżami. Ewa jest zakochana w Azji, ale znajdziecie u niej relacje również z innych kontynentów. Podróżuje z plecakiem, bez planu, zazwyczaj sama. Nie boi się próbować nowych rzeczy, nawet jeśli trzeba skoczyć w przepaść. Pokazuje, że podróżowanie w pojedynkę jest pasjonujące i pełne niesamowitych momentów. Chce zachęcić osoby takie jak ona do ruszenia w drogę. Samodzielnie, ale odpowiedzialnie.
Evi Travel
Evi Travel to dzieło Ewy Mielczarek. Ewa jest niezwykle energetyczną osobą, która na opowieści o swoich podróżach zawsze przyciąga tłumy. Wiemy, bo sami kilka współorganizowaliśmy, a potem musieliśmy te tłumy ogarniać. Ale pełne dobrej energii publiczne prezentacje to nie wszytko. Jest jeszcze blog, pełen doskonałych porad podróżniczych dla wszystkich, którzy normalnie pracują i mają tylko 26 dni w roku do maksymalnego wykorzystania na podróże. Evi pozwoli wykorzystać je na maxa!
Wyjazdologia
Wyjazdologia to dowód na to, że ciekawa podróż nie musi być od razu na koniec świata, ale chociażby do Ciechocinka. Na blogu obok wpisów o Sutkach w Hrubieszowie czy drewnianym Otwocku znajdziecie teksty z Izraela czy Ligurii. Wszystko okraszone ciekawymi zdjęciami i wpisami zdradzającymi duży dystans do otaczającej rzeczywistości.
Osmól.pl. Notatki z podróży
Pawła znamy już prawie pół życia. Zdarzało nam się nawet w czasach studenckich podróżować wspólnie. Teraz Paweł, pewnie by nie męczyć innych swoim towarzystwem, woli samotne podróże. Szukajcie go na Bałkanach, w Azji bliższej i dalszej. Głośny kompan nocnych Polaków rozmów, jest równie wylewny mejlowo, więc warto go pytać i korzystać z jego wiedzy i doświadczeń.
Kami & the Rest of the world
I kolejny blog po angielsku samotnej podróżniczki. Kamila to dobry duch warszawskiej blogosfery i spiritus movens wielu blogerskich i podróżniczych inicjatyw. Była w wielu miejscach ale najbardziej ciągnie ją na wschód. Na swoim blogu pokazuje najlepsze przykłady street-artu oraz ciekawe miejsca z dala od ubitych przez turystów ścieżek.
Wojażer
Marcin woli swoją stronę nazywać „nieregularnym magazynem” niż blogiem, ale wcale nie oznacza to deprecjonowania blogerskiego zajęcia. Wręcz przeciwnie. Marcin doskonale operuje słowem i ma niezwykłą zdolność obserwacji. A dlaczego pisze? „Aby opowiadać ludziom o pięknym i niezwykle interesującym świecie, aby podtrzymywać w ludziach chęć czytania, aby serwować im miejsca, do których może dotrą, a może nie. Piszę, aby zainspirować, piszę, aby opowiedzieć”.
Wypad na Weekend
Wypad na weekend to szeroko doceniany blog podróżniczy koncentrujący się na praktycznych poradach, wskazówkach i wskazaniach na miejsca do odwiedzenia, szczególnie na krótkie, kilkudniowe wyjazdy. Co nie znaczy, że jego autor ograniczył się wyłącznie do Polski i jej najbliższych okolic. Czasem możecie znaleźć więc tam relacje z miejsc, gdzie jedzie się na przedłużony weekend, tak do 2-3 tygodni. Dużo bardzo praktycznych informacji, łącznie ze zdjęciami wejść do atrakcji, czy widoków z ulicy.
Zależna w podróży
Lista podróży Agnieszki jest całkiem imponująca, trzy kontynenty, kilkanaście krajów. jak pisze o sobie, jest w ciągłym biegu. „Jeśli przez miesiąc nigdzie nie wyjeżdżam, to ciężko choruję”. Na jej stronie znajdziecie też wybrane przez nią teksty innych blogerów o świadomym podróżowaniu. Warto się z nimi zapoznać. Gorąco namawia do pytań i kontaktu. Nie wahajcie się więc do niej napisać. Może będzie miała dla Was mapki, namiary, foldery, porady.
Okiem ekspata
Daleko niedaleko
Za Daleko niedaleko kryje się Ewa Serwicka, która postanowiła co kilka miesięcy zmieniać miejsce zamieszkania. Na blogu opisuj swoje podróże i kraje, w których mieszka, ciekawe miejsca na świecie, kultury, ludzi i ich zwyczaje. Na stronie możecie również kupić przewodnik po Kenii autorstwa Ewy. Bloga polecamy szczególnie pasjonatom Afryki i Azji!
Where is Juli + Sam
Where is Juli to dla naszych dzieciaków – Kaliny i Maćka, „ciocia Julia z Australii”. Blog Where is Juli + Sam powstał w 2012 roku, (wtedy jeszcze bez dodatku +Sam) jako pamiętnik z samotnej, kobiecej wyprawy dookoła świata. To właśnie w tej podróży się Julia poznała Sama, dopisała go do nazwy swojego bloga i zamieszkała w Brisbane, w Australii, które stało się jej nową bazą wypadową. A w marcu 2016 roku wydała swoją pierwszą książkę! Kupujcie i czytajcie!
Blondynka w Krainie Tęczy
Blog tworzony przez Polkę mieszkającą od lat w tytułowej Krainie Tęczy, czyli RPA. Blog jest o życiu w RPA, trochę o podróżach i wycieczkach (nie tylko po RPA) i o tym co warto zobaczyć. O tym co dobre, ale też o tym co boli i drażni. Są wycinki wiadomości z lokalnych gazet i do tego trochę informacji o muzyce, filmach i książkach związanych z RPA.
Chiny Info
Blog prowadzony przez Piotra, który od 2009 z przerwami uczy w Chinach języka angielskiego, a do tego w wolnych chwilach (czasem rozciągających się do 8 miesięcy) podróżuje po okolicy. Doskonałe źródło praktycznych informacji o Chinach (miejsca, transport, logistyka, porady itd.), dużo naprawdę dobrych zdjęć.
Rodzynki Sułtańskie
Rodzynki Sułtańskie to blog o podróżach, życiu w Turcji, zmaganiach z różnicami kulturowymi, oswajaniu orientu. Prowadzi go od 2012 roku Gosia, która do Turcji wyjechała, na studia doktoranckie na wydziale Nauk o Komunikacji Uniwersytetu w Kocaeli. Na blogu znajdziecie też lekkie teksty o kuchni i podpatrzonych sposobach na zdrowie. W kategorii „na marginesie” traficie za to na felietony i komentarze na tematy luźno związane z Turcją.
Aqua de Coco
Aqua de Coco to blog o Portugalii prowadzony przez Kasię i Marka. Na Półwyspie Iberyjskim mieszkają od 2014 roku. Jeśli więc szukacie historii z Lizbony i okolic, to dobrze trafiliście! Możecie go też polecać anglojęzycznym znajomym, bo ma wersję w języku Szekspira.
Emi w drodze
Emi była w drodze, ale już nie jest:) Po prawie dwóch latach w podróży solo po Azji i Nowej Zelandii, zatrzymała się na indonezyjskiej Jawie. Mieszka w Yogyakarcie, prowadząc tam homestay i niewielką produkcję słynnej kawy luwak – wyłącznie od dzikich zwierząt. Jeśli wybieracie się do Indonezji i potrzebujecie naprawdę wyczerpujących informacji o tym kraju, to ten blog jest miejscem, gdzie z pewnością je znajdziecie!
Bolivia in my eyes
Za tym blogiem kryje się Danuta. „Bolivia In My Eyes” powstał jako dziennik, informujący rodzinę i znajomych o jej nowym życiu w Boliwii, gdzie wyjechała ze swoim partnerem. Jest pisany jest po polsku i angielsku. Z czasemprzekształcił się on w blog podróżniczo – emigracyjny. Teraz Danuta wróciła już do Europy, ale Boliwię nadal opisuje „zza oceanu”.
Love Traveling
Za Love Traveling stoi Iza – zakochana w podróżach, państwach i narodach bieszczadzka dziewczyna, która postanowiła pewnego dnia zamienić marzenia o odległych krainach na konkretne plany, a teraz po prostu sukcesywnie je realizuje. Perfekcjonistka. Pracoholik zgłębiający na co dzień sprawy bezpieczeństwa międzynarodowego. Na blogu Izy znajdziecie sporo ciekawych informacji o Polsce i… Japonii, bo właśnie tego kraju jest fascynatką i tam ostatnio spędza sporo czasu.
Cuba mi amor
Jeśli wybieracie się na Kubę, to ten blog jest waszą lekturą obowiązkową. Znajdziecie tu wszystko, co powinniście wiedzieć o Kubie, o ludziach, pieniądzach, kuchni, kulturze, atrakcjach turystycznych, a także podróży na wyspę rozpisaną od a (jak apteczka) do z (jak zakwaterowanie). Ten blog to prawdziwa kopalnia wiedzy. Jak już tam zawędrujecie, to pewnie zostaniecie z nim na długo…
[mks_separator style=”dotted” height=”3″]
Blogi kulinarne
Poszli-Pojechali
Poszli-Pojechali to Tatiana i Michał, czyli niespożyta energia, sporo muzyki, dużo inicjatyw (w których nawet czasem mamy przyjemność brać udział) i doskonałe zdjęcia. Tworzą bloga nie po to, by imponować i opisywać ekstremalne podróże. Jak sami piszą: „chcemy po prostu pokazać Wam, że da się bez worków pieniędzy zobaczyć kawałek świata i cieszyć się nowymi miejscami i smakami”. A te smaki to nie tylko opisy pysznego jedzenia i lokalnych restauracji, ale też naprawdę dobre trunki, których koniecznie trzeba spróbować w trasie.
Podróże od Kuchni
Czym są Podróże od Kuchni? To „Praktyczny przewodnik podróżniczo-kulinarny po świecie. O tym, co warto wrzucić do plecaka i na ząb w innych krajach. Zapraszam do soczystego poznawania miejsc”. Bloga tworzy Marta, którą poznaliśmy przy okazji pokazu w naszej kawiarni, a potem wpadliśmy jeszcze na siebie w Zamku Dubiecko – najlepszym miejscu serwującym podkarpacką kuchnię dworską! Marta ostatnio rozwija mocno współpracę z historycznymi hotelami, więc jeśli szukacie pięknych wnętrz i dobrej kuchni, to zajrzyjcie do niej na bloga.
Pingback: Kwarantanna - czyli siedzę w domu i się nie nudzę - Kasai - podróże w sieci