Jak płacić w podróży? Nasz poradnik finansowy

Revolut to wirtualny bank oparty na aplikacji powiązanej z telefonem. Jak działa Revolut krok po kroku? Ściągamy aplikację, zakładamy sobie w niej polskie konto, które możemy doładować przelewem, albo zasilić z karty kredytowej. Uwaga: podobno niektóre banki traktują doładowanie Revoluta kredytówką jako płatność specjalną, obciążoną dodatkową prowizją. Warto więc po testowym zasileniu spojrzeć uważniej na wyciąg. W aplikacji od razu możemy też założyć konta we wszystkich popularnych walutach i wirtualną kartę, którą od razu jest gotowa do płatności w internecie.

Ta wirtualna karta ma od razu podstawową zaletę Revoluta, tzn. jest wielowalutowa i inteligentna. Sama zidentyfikuje walutę, a potem ściągnie należność z odpowiedniego konta, a jeśli tam nic nie znajdzie z konta o najwyższym saldzie. Zrobi to po kursie międzybankowym (bez spreadu i prowizji) – w wersji darmowej aplikacji do sumy 20.000 PLN. Niestety, w weekendy rynek międzybankowy nie funkcjonuje, dlatego Revolut (podobnie jak wiele instytucji finansowych) zabezpiecza się i pobiera prowizję od 0,5% (najpopularniejsze waluty, w tym PLN), przez 1% (większość walut świata) do 2% (Ukraina i Tajlandia). Powyżej limitu 20.000 PLN opłaty rosną. Przed prowizjami za przewalutowanie można się zabezpieczyć, wymieniając w tygodniu pieniądze w aplikacji i umieszczając je na odpowiednim koncie (tylko przy ukraińskich hrywnach i tajskich batach dalej będzie opłata – 1%). Tu znajdziecie pełną tabelę opłat Revoluta.

Co to jest Revolut i jak działa?

Co jeszcze daje Revolut? Darmowe wypłaty w bankomatach, ale tu wiele osób na niego narzeka, bo limit darmowych wypłat ustalono na zaledwie równowartość 200 EUR/800 PLN. Jeśli chcemy wypłacić więcej, będzie nas to kosztowało 2% transakcji. Poza bankomatami warto jeszcze wspomnieć o ubezpieczeniu podróżnym, które samo wie, kiedy się włączyć oraz o możliwości generowania “jednorazowych” numerów kart, które mogą się przydać przede wszystkim do zakupów w internecie.

Co zrobić, by podnieść limity darmowych wypłat w bankomatach i płatności oraz przelewów między kontami? Wyjściem jest wersja Premium – koszt to 30 PLN miesięcznie/300 PLN rocznie lub Metal (ze specjalną metalową kartą) – 50 PLN miesięcznie/500 PLN rocznie. Warto jednak pamiętać, że limity darmowych wypłat z bankomatów nie znikną, tylko zostaną nieznacznie podniesione – do 1.600/2.400 PLN. Wyższe wersje to także darmowa wysyłka karty. W wersji podstawowej kosztuje ona 10 PLN, ale w aplikacji zdarzają się promocje na darmową wysyłkę karty.

Podziel się swoją opinią: