DSC

– Znacie Poznań? – zapytał Wojtek z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Nie – odpowiedział Paweł. – Tak – weszłam mu w słowo. Paweł spojrzał zdziwiony. Wiedział, że byłam w Poznaniu kilka razy w życiu i to raczej przejazdem, więc trochę zdziwiła go moja odpowiedź. – Znam Jeżyce – uściśliłam – w końcu czytałam Musierowicz.

Są takie miejsca, w których nigdy nie byłam, a które znam na tyle, że bez problemu jestem je sobie w stanie wyobrazić w najmniejszych szczegółach. Wiedziałabym jak poruszać się po Hogwarcie, wiem jak wygląda biuro projektów, w którym pracował Lesio Kubajek i duński dom Alicji w Allerød. Wąskie uliczki i kanały Wenecji poznałam na długo zanim pierwszy raz tam pojechałam, dzięki Jeanette Winterson.

Jeżycjada – Poznań od kuchni

No i od 11. roku życia znam Jeżyce, zwłaszcza mieszkanie Borejków przy Roosevelta 5. W ich kuchni spędziłam tyle godzin, że czuję się tam jak u siebie.

Roosevelta 5, najważniejszy adres Jeżycjady

Roosevelta 5, najważniejszy adres Jeżycjady

Jeżycjada to cykl powieści dla (ekhm) młodzieży, którego nie trzeba chyba przedstawiać. Małgorzata Musierowicz zaczęła je pisać w połowie lat 70-tych i nadal nie przestaje. Właśnie wyszła dwudziesta pierwsza (!) część sagi. Jeżycjada ma też nadal wierne grono cztelników, a raczej czytelniczek. W kolejnym tomach wracają znane już postaci, z którymi dorastamy, przeżywamy pierwsze miłości, sukcesy i porażki, aż w końcu poznajemy ich dzieci, które stają się głównymi bohaterami kolejnych powieści.

Mimo że średnia wieku głównych bohaterów poszczególnych powieści oscyluje ciut poniżej 20, jestem pewna, że największą grupę czytelniczek stanowią te grubo po trzydziestce. Z rozmów z matkami obecnych nastolatek dowiedziałam się ostatnio, że “ta dzisiejsza młodzież” zdaje się nie doceniać twórczości Małgorzaty Musierowicz. Mam nadzieję, że moja Kalina (a kto wie, może i Maciek) jednak docenią.

Jeżycjada. Jeden dzień na Jeżycach

“Dziesiątego grudnia 1975 roku, jak zwykle, w różnych punktach globu zegary wskazywały różny czas. W Poznaniu była piąta rano” – w tym miejscu rozpoczyna się Jeżycjada

Czytanie każdej kolejnej części to jak wizyta u starych dobrych znajomych. I choć z książkami Musierowicz mam podobnie jak z kryminałami Chmielewskiej – najchętniej wracam do tych najstarszych, nowe po jednorazowym przeczytaniu wędrują na wysoką półkę lub w świat, to nawet te nowe czytam z przyjemnością, przymykając oko na rosnący z roku na rok poziom patosu i egzaltacji, przesłodzenia i coraz bardziej nieznośnego moralizatorstwa. Te nowe czytam chyba głównie z ciekawości co do losów postaci drugoplanowych, tych, które były głównymi bohaterami pierwszych odcinków tego literackiego serialu, niż ich dzieci czy wnuków, będących obecnie postaciami pierwszoplanowymi.

Jeżyce. Roosvelta 5

Roosevelta 5 – “ten” adres na Jeżycach.

Spacer śladami Jeżycjady

W każdym razie było dla mnie oczywiste, co chcę zobaczyć w Poznaniu. Bezlitośnie odrzucałam inne propozycje (spędziliśmy w Poznaniu zaledwie 2 dni, więc musieliśmy być mocno wybredni jeśli chodzi o wybór atrakcji) i drugiego dnia po śniadaniu zdecydowanym krokiem wsiedliśmy w tramwaj i pojechaliśmy na Jeżyce. Tramwaj przejeżdża Most Teatralny i zatrzymuje się na Roosevelta, stamtąd pod numer 5 już tylko kilka kroków.

Na dole kamienicy (choć już z adresem Krasińskiego) otworzyła się kawiarnia Sweet Surrender, w której nie mieliśmy niestety czasu usiąść, ale szybka wizja lokalna pokazała, że w środku panuje bardzo przyjazna, domowa atmosfera. Prawie jak u Borejków:) Na pewno wpadniemy następnym razem.

Most Teatralny. W drodze na Jeżyce

Most Teatralny

Stamtąd przeszliśmy się chwilę po okolicy – zajrzeliśmy w Zaułek Krystyny Feldman, gdzie znajduje się wejście do Sceny Nowej Teatru Nowego, pokręciliśmy się chwilę wśród secesyjnych kamienic z początku XX wieku, podobnych do tych na Roosevelta, i ruszyliśmy z powrotem w stronę Mostu Teatralnego. Przeszliśmy na drugą stronę ulicy Dąbrowskiego i skręciliśmy w kolejną w prawo – na Słowackiego.

Pod numerem 18 znajduje się kamienica z charakterystyczną wieżyczką, w której w ramach protestu zamknęła się najpierw Danka a później Cesia Żak w “Szóstej klepce”. Stamtąd wróciliśmy na Dąbrowskiego, rzuciliśmy jeszcze okiem, tym razem od frontu, na Teatr Nowy (Dąbrowskiego 5), w którym pracowała Aniela (Scena Nowa jest na jego tyłach) i popędziliśmy z powrotem na Most Teatralny.

Jeżyce. Teatr Nowy

Teatr Nowy

Niesamowity jest dar Małgorzaty Musierowicz do opisywania miejsc –  mimo, że byłam tam pierwszy raz w życiu, czułam się jakbym chodziła po znajomych ulicach, między znajomymi domami, czekałam tylko aż zza rogu wyłoni się ruda czupryna którejś z sióstr Borejko czy przyjazna twarz kogoś z ich licznej rodziny i przyjaciół.

Jeżycjada - Szósta Klepka

Wieżyczka, w której zamknęła się najpierw Danka a później Cesia Żak w pierwszej części Jeżycjady – “Szóstej Klepce”

Nawet ta bardzo ograniczona “wizja lokalna” wystarczyła mi, by po powrocie do domu rzucić się po raz setny na “Szóstą klepkę” i “Kwiat kalafiora”, i… pożałować, że nie odświeżyłam sobie Jeżycjady przed wyjazdem, lista miejsc do odwiedzenia byłaby pewnie dużo dłuższa. Musierowicz bowiem znana jest z bardzo, jakby to ująć, poznańskiego podejścia do opisywanej przez siebie rzeczywistości, jej bohaterowie mają jak najbardziej realne adresy i daty urodzenia i nawet pogoda w jej książkach jest taka, jaka była w rzeczywistości (rozdziały powieści oznaczane są konkretnymi datami).

Jakby ktoś jednak chciał zagubić się na Jeżycach Jeżycjady na dłużej, służę kilkoma adresami:

A co mają zrobić prawdziwi mężczyźni, którzy nigdy się nie zhańbili choćby wzięciem do ręki czytadła dla dziewcząt (poza tym, że polecam im schować maczyzm do kieszeni, podkraść chyłkiem kilka tomów swoim dziewczynom i przeczytać jak nikt nie będzie patrzył)? Dla nich na Jeżycach też coś się znajdzie. Poza wspomnianą już secesyjną architekturą i kilkoma mniej lub bardziej hipsterskimi knajpkami, jest stare zoo, ogród botaniczny, street art, dawna zajezdnia tramwajowa i kilka innych ciekawych miejsc, o których napiszemy jak tylko uda nam się wyjechać do Poznania jeszcze raz.

Daj nam znać, co o tym myślisz!

 • Marcin BWZ

  07/03/2019

  Z tej dzielnicy (Jeżyce) pochodzi Peja, czyli Ryszard Andrzejewski. Doskonale znany w środowisku hip-hopowym. Co do samej dzielnicy, to często mówiło się, że to jedna z “ciekawszych”… i lepiej uważać, jak się tam kręci samotnie po zmierzchu. ile w tym prawdy? Wolałem nie sprawdzać 🙂

  reply...
  • osiemstop

   07/03/2019

   Po zmierzchu nie sprawdzaliśmy, ale oboje wychowaliśmy się na warszawskim Bródnie, więc takie miejsca nam nie straszne:)

   reply...
 • Zofia

  07/08/2017

  Świetny wpis. Bardzo fajnie się czytało. Pozdrawiam

  reply...
  • osiemstop

   07/08/2017

   Dzięki, bardzo nam miło!

   reply...
 • Renata Polińska

  30/01/2017

  Też jadąc pierwszy, a nawet drugi raz do Poznania zwiedzalam Jeżyce 🙂 jechałam z nastawieniem chodzenia ścieżkami Borejkow 😉 a potem się zakochałam w tym mieście.

  reply...
  • 8 stóp

   30/01/2017

   Nam też się bardzo spodobało, mamy nadzieję, że jeszcze wrócimy:)

   reply...
 • Magdalena Czatrowska

  30/01/2017

  ejj, ja już chyba z rok planuję odświeżyć sobie Jeżycjadę 😀

  reply...
  • 8 stóp

   30/01/2017

   Ja odświeżyłam jak tylko wróciłam z Poznania. Żałuję, że nie przed wyjazdem:)

   reply...
  • Karol Nik

   30/01/2017

   Magda ja mam tak samo 🙂

   reply...
  • 8 stóp

   30/01/2017

   A kto Wam w teście wyszedł? Całe życie identyfikowałam się z Gabrysią a tu Pulpecja!

   reply...
 • Kasia

  25/01/2017

  W kawiarni Sweet Surrender jest prawie tak, jak wyobrażałam sobie dom Borejków i inne domy z Jeżycjady – jak to w kamiennicy: duże, przepastne pokoje i do tego wystrój “domowy” i trochę z innej epoki. Pewnego wieczoru, gdy byliśmy z mężem na herbatce zapragnęłam tam zaszyć się w fotelu z jednym z najstarszych – ulubionych- tomów Jeżycjady, kto wie, może kiedyś się uda;)
  A z innej beczki, mimo, że jestem poznanianką nie wiedziałam – wstyd się przyznać, że jedna z córek Musierowicz też pisze (choć więcej chyba przekłada) dla dzieci i młodzieży! Nazwisko ma po mężu… Poszliśmy z synem na spotkanie autorskie pewnej młodej autorki, nasz syn czytuje jej książki i…jakaś taka podobna do Małgorzaty Musierowicz – myślę sobie;) Okazało się, że jej córka – Emilia Kiereś. Z ciekawości podebrałam synowi na kilka wieczorów jedną z jej książek – Haczyk:)

  reply...
  • osiemstop

   25/01/2017

   Jak będziemy następnym razem w Poznaniu to na pewno wpadniemy do Sweet Surrender na herbatkę:)
   A co do córki MM to też nie wiedziałam! Dzięki za info, zaraz sprawdzę:)

   reply...
 • Magda

  23/01/2016

  Tak sobie ich dom wyobrażałam no i jeszcze ten dom z wieżyczką 🙂 Muszę koniecznie wrócić do kontynuacji Jeżycjady bo skończyłam na tomie 13 (każdy tom to inny wyjazd, wycieczka, wakacje więc zawsze z czymś mi się kojarzy). Muszę 🙂

  reply...
  • osiemstop

   23/01/2016

   Cieszę się, że Cię zmotywowałam:)

   reply...
 • Asia | Byłem tu. Tony Halik.

  15/12/2015

  Ale fajnie. Nie miałam pojęcia, że byłaś fanką “Jeżycjady” 🙂
  Książki Musierowicz uwielbiałam (też zaczęłam czytać jakoś w tym wieku – trochę nie po kolei, bo od “Kwiatu Kalafiora”, ale potem nadrobiłam) i podobnie jak Ty Jeżyce sobie odmalowałam w wyobraźni bardzo wyraźnie – Teatralka, Roosevelta… Aż żałowałam w dzieciństwie, że nie mieszkam w Poznaniu. A co do czytelników – nie tylko panie po 30stce (ekhm… tego) sięgają po nowe książki MM, bo także np. mój szef 😛
  Pozdrawiam, A.

  reply...
  • osiemstop

   20/12/2015

   Hihi, wydaje mi się, że w moim pokoleniu (że się tak brzydko wyrażę;) wszystkie, albo chociaż prawie wszystkie dziewczyny były fankami Jeżycjady. Cieszę się, że faceci też czytują:) Pozdrawiam!

   reply...
 • Puka Putkiewicz

  15/12/2015

  Zielone Wzgorze:-)

  reply...
  • 8 stóp

   15/12/2015

   O, a mnie Ania jakoś nigdy nie wciągnęła…

   reply...
  • Puka Putkiewicz

   16/12/2015

   Mnie wciągnęła jak ja pierwszy raz przeczytałam mając 8 lat, ale kiedy przeczytałam ja potem po kilku latach – już nie, wydała mi sie zbyt naiwną i infantylna..

   reply...
  • 8 stóp

   16/12/2015

   Może nie trafiłam w odpowiedni moment…

   reply...
  • Puka Putkiewicz

   16/12/2015

   też tak sądzę…

   reply...
 • Tatiana

  15/12/2015

  A mnie bardziej nowe zoo się podoba 🙂 jest bardziej przestronne i sprzyjające spacerom i mniej drastycznym scenom z życia zwierząt. Też lubię tę dzielnicę Poznania 🙂

  reply...
  • osiemstop

   20/12/2015

   My ani starego ani nowego nie widzieliśmy, ale następnym razem mam nadzieję nadrobimy:)

   reply...
 • Marta Miotła Ostrowska

  14/12/2015

  Oj, ja też, co roku nowa Musierowiczowa to jesienny must! 🙂

  reply...
  • 8 stóp

   14/12/2015

   Nie wiem jak Ty, ale ja w tydzień po przeczytaniu już nie pamiętam o czym było (z tych najstarszych z kolei pamiętam całe fragmenty;). Ale i tak kupuję i czytam…:)

   reply...
  • Marta Miotła Ostrowska

   14/12/2015

   To prawda, choć ja i tych poprzednich nie bardzo pamiętam, poza tym ze mam poczucie ze to dawna grupa przyjaciół którzy zawsze będą wazni:) i zawsze jak czytan nowa ksiazke to marze o tym żeby mieć kiedyś dużo czasu i przeczytać całość od początku…

   reply...
 • Agnieszka Ptaszyńska

  14/12/2015

  a ja mieszkałam na Jeżycach 😀 I tak, było to spełnienie moich nastoletnich, musierowiczowskich marzeń

  reply...
  • 8 stóp

   14/12/2015

   Ooo, zazdroszczę! Też bym chętnie tam chwilę pomieszkała:)

   reply...
 • Basia Salamon-Szympruch

  14/12/2015

  uwielbiam Jeżycjadę, jak studiowałam w Poznaniu to Jeżyce były pierwszym miejscem, w którym się zgubiłam 😉

  reply...
  • 8 stóp

   14/12/2015

   I wcale się nie dziwię;)

   reply...
 • Igor Banaszczyk

  14/12/2015

  Zadam takie kontrowersyjne pytanie – jak widzisz sprawę procesu o prawa do nazwy Jeżycjada?

  reply...
  • 8 stóp

   14/12/2015

   Z tego co wiem ta sztuka nie była adaptacją a jedynie nawiązywała do jej powieści, więc chyba autorka trochę pojechała… Ale jednocześnie staram się czytać książki w oderwaniu od autorów, zdarzyło mi się z przyjemnością czytać np Ziemkiewicza mimo że zupełnie mi z nim nie po drodze, że o kilku wiernych kumplach Fidela C. nie wspomnę:)

   reply...
   • Danuta

    26/01/2020

    Tak samo mam z Cejrowski. Jego poglądy nie są moimi ale jego książki…kocham.

   • osiemstop

    26/01/2020

    Ciężko jest oddzielić człowieka od jego twórczości. Zawsze uwielbiałam filmy z Kevinem Spacey, ale od czasu #metoo ciężko mi go oglądać bez poczucia niesmaku. Cejrowskiego, choć w czasach licealnych lubiłam, wykreśliłam zupełnie. Ale Musierowicz mimo wad zostaje 🙂

  • Igor Banaszczyk

   14/12/2015

   Tak odrobinę ten temat zahacza o moją pracę dlatego zapytałem. Dla mnie szczerze mówiąc sprawa jest bardzo dziwna i chyba nie umiałbym jednoznacznie przyznać komuś racji w przypadku słowa “Jeżycjada”. Ale już prawa do nazwiska Borejków to przegięcie.
   PS – Ziemkiewicz co by o nim nie mówić ma cholernie dobry zmysł obserwacji i chociaż zdarzają mu się potknięcia w szczegółach (zwłaszcza w niego jego dziedzinach) to jest jednym z nielicznych komentatorów życia politycznego, których lubię czytać. Fantastykę też pisywał dobrą 🙂

   reply...
  • 8 stóp

   14/12/2015

   Ciężko mi się odnieść, bo nie oglądałam, szkoda że twórcy np nie porozmawiali (chyba?) wcześniej z autorką, może też o to jej chodzi? Trudno mi się wypowiadać, za mało wiem. A Ziemkiewicz jak dla mnie powinien zostać przy fantastyce;)

   reply...
  • Igor Banaszczyk

   14/12/2015

   A to polecam w takim razie “Polactwo” – to jest chyba najlepsza analiza naszych narodowych wad.

   reply...
 • Zofia Bałdyga

  14/12/2015

  Mam takie miejsca i żeby było zabawniej, Jeżyce są jednym z nich, też ze względu na Jeżycjadę.

  reply...
  • 8 stóp

   14/12/2015

   Polecam, wyglądają zupełnie tak jak…powinny:)

   reply...
 • Dominika Sidorowicz

  14/12/2015

  Kuba i Argentyna 🙂

  reply...
  • 8 stóp

   14/12/2015

   Byłam kiedyś w Arequipie w Peru i nie wiedzieć czemu uznałam, że właśnie tak wygląda Argentyna;)

   reply...

Podziel się swoją opinią: